Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

paź31

Biblioteczka gentlemana na jesień

Jesień sprzyja lekturze. To nie tylko dobry czas na złapanie oddechu po aktywnym lecie czy posprzątanie w głowie, ale także przegląd swojej biblioteczki. Dziś kilka pozycji, o które warto wzbogacić zarówno ją, jak i (a nawet przede wszystkim) siebie. Męskie, rzeczowe, świadome i pokorne spojrzenie na dress code, sukces, przedmioty i emocje. Autorzy to mężczyźni wielu zawodów. Wszyscy z otwartymi głowami i lekkim, przyjemnym w odbiorze piórem. Nie oferują gotowych przepisów, lecz dają możliwość, by poszerzyć swoje horyzonty i przemyśleć to i owo. Warto po nie sięgnąć, zwłaszcza przed zbliżającym się końcem roku. 

„Od spódnicy do spodni – historia mody męskiej”

Krzysztof Łoszewski, Wydawnictwo: Bosz

Kto lepiej opowie o historii i perypetiach męskiego ubioru niż projektant i stylista, mający na koncie kilka bestsellerowych publikacji na jego temat („Dress code. tajemnice męskiej elegancji”, „Smart casual”)? Lekko i bezpośrednio podana historia mody męskiej od jej zaczątków po czasy współczesne to tylko wierzchnia warstwa tej pięknie wydanej i bogato ilustrowanej kompozycji. Tuż pod nią kryje się szerokie i świadome spojrzenie na kontekst społeczno-kulturowy, towarzyszący modzie praktycznie od zawsze. Warta uwagi próba objaśnienia nie tylko przyczyn zmian trendów, ale i ich konsekwencji, z ukłonem w stronę historycznych i obyczajowych zawirowań.

Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych

Granville Adam, Wydawnictwo: Bosz

Dress code dress codem, ale wiadomo, że bycie gentlemanem to coś więcej niż znajomość zasad ubioru i odpowiednia koszula. To wydanie (drugie wydanie bestsellera: „Gentleman. Mam zasady”) to prawdziwy rentgen gentlemańskiej natury i żartobliwy kopniak dla tych, którzy sprawę męskiego ubioru i honoru traktują zbyt powierzchownie. Encyklopedia szczegółowych instrukcji dotyczących nie tylko tego, co i jak nosić, ale i jak zachować się odpowiednio, nawet w najbardziej podbramkowych sytuacjach. A wszystko wcale nie po to, by wpędzić czytelnika w kompleksy, ale uświadomić wagę oraz złożoność dress-code-u i savoir vivre-u, których trudno nauczyć się każdemu mężczyźnie.  Warto ponieść rękawicę, bo opanowanie tej trudnej sztuki podnosi status społeczny na dłużej niż markowy garnitur czy wysokie stanowisko.

Zasady strategii. Bill Gates, Andy Grove i Steve Jobs. Pięć ponadczasowych lekcji

David B. Yoffie, Michael A. Cusumano, Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS

Nie jeden mężczyzna lubi inwestować w dobry wygląd, nie jeden oddałby także wiele za sprawdzony przepis na zawodowy sukces, który wcale nie musi być kompatybilny z zawartością portfela. Tu mamy ich aż pięć. Sprawdzone, analizowane i obserwowane przez lata,  ponadczasowe strategie i zbiór zasad, których po prostu warto się trzymać, by dobrze funkcjonować i osiągać sukcesy. A przy okazji imponujące historie znanych wszystkim tuzów biznesu, mających na swoim koncie zarówno spektakularne wzloty, jak i bolesne upadki. Czy mieli życiowego farta czy to po prostu tytani pracy? Czy każdy może tyle osiągnąć używając odpowiednich narzędzi? Na pewno warto im się bliżej przyjrzeć, a poza tym obserwować, uczyć się, także na swoich błędach i pytać, ale dobrze wiedzieć, jak zadawać pytania. 

Rzeczozmęczenie

James Wallman, Wydawnictwo: Insignis media

O tym, po co i dlaczego korzystniej jest gromadzić doświadczenia niż dobra materialne traktuje także i ta publikacja. Na tytułową przypadłość w dzisiejszych czasach cierpi coraz więcej osób, niezależnie od sytuacji materialnej. Nabywa jej po drodze do zawodowego sukcesu, budowania swojej wymarzonej garderoby, wychowywania dzieci, edukacji, jak i zwykłego, nudnego, codziennego życia. Niech nie zmyli was brzmiący poradnikowo podtytuł „Jak żyć pełniej, posiadając mniej”. To nie kolejny przepis na redukcję niepotrzebnych rzeczy, choć autor jasno sugeruje ich ograniczenie. Przede wszystkim skupia się jednak na wyjaśnieniu, skąd pochodzi nasza konsumpcyjna potrzeba, dlaczego doprowadziła nas do przesytu i jak sobie z tym poradzić, jeśli przedmioty zdominowały inne sfery naszego życia. Ale czy tylko przedmioty?

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Marcin Wicha, Wydawnictwo: Karakter

Przychodzi taki moment, kiedy każdy musi zdecydować o tym, które przedmioty zachować, a które wyrzucić. A te często wiążą się naszymi bliskimi, w tym osobami, z którymi przyszło nam się pożegnać. W tym wypadku  jest to matka, po śmierci której narrator porządkuje książki i inne rzeczy, nagromadzone przez nią podczas życia w poprzednim ustroju. Porządki w sferze materialnej okazują się też formą pożegnania z najbliższą, niekoniecznie zawsze kochaną i lubianą osobą oraz próbą uporania się ze wspomnieniami, wyzwalanymi przez pozostałe po niej przedmioty. Trzeba podjąć trudną decyzję, które z nich zachować, a które wyrzucić, by nie przytłoczyły, tylko pozwoliły żyć dalej i budować, a nie rujnować własną tożsamość.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *