Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Kwi10

Chusteczka do kieszonki

Niedawno pisaliśmy o zero waste w przemyśle tekstylnym. Pamiętacie wielorazowe, materiałowe męskie chusteczki do nosa? Innych zresztą kiedyś nie używano. To dopiero było zero waste… Ale czy elegancka, modna dziś poszetka ma z nimi coś wspólnego? Historię oczywiście.

Mała rzecz, a…

…ma znaczenie i od jakiegoś czasu przechodzi swój renesans. Zapewne dlatego, że dziś zdecydowanie bardziej modnie jest się wyróżniać w subtelny, dyskretny sposób, przy użyciu detalu, a nie hurtu. Poszetka to właśnie jeden z tych dodatków, który mimo niewielkich rozmiarów ma dużą moc. Wystawiając zaledwie rąbki z kieszeni marynarki może sprawić, że nawet trzymający się sztywnych zasad korporacyjnego dress code’u mężczyzna może trochę zaszaleć i dyskretnie podkreślić swoje „ja” na co dzień.

poszetka_dodatki_marlon

Z tyłu na przód

Zanim poszetka trafiła do górnej kieszeni męskiej marynarki i zaczęła pełnić funkcję ozdobną, przez wiele wieków zajmowała mniej eksponowane miejsce – kieszeń męskich spodni, do której sięgano w razie potrzeby wytarcia nosa.

Dopiero w XIX wieku, kiedy podstawą mody męskiej stał się dwuczęściowy garnitur, chusteczka przeniosła się w bardziej reprezentacyjne miejsce męskiego ubioru – do górnej kieszeni marynarki na lewej piersi. Stawała się też z czasem coraz ładniejsza i tym samym straciła swoją pierwotną, użytkową funkcję, by ostatecznie służyć jako ozdoba. Istnieje jeszcze inna, bardziej humorystyczna wersja wydarzeń. Pewnego razu w męskiej kieszeni spodni zrobiło się tłoczno i niehigienicznie było przechowywać chustkę do nosa razem z kluczami, dobniakami i innymi męskimi szpargałami, więc przełożono ją do górnej kieszeni marynarki…

marlon_dodatki_handmade

Słowotwórstwo

Choć zapewne czytający nas panowie znakomicie rozróżniają znaczenie słów okołoposzetkowych, jesteśmy zdania, że zawsze dobrze utrwalić sobie podstawy, zwłaszcza, że w niektórych kręgach niestety wciąż promuje się błędne określenia.

Zatem dla przypomnienia:

  • poszetka – (franc. pochette) chusteczka noszona w kieszonce marynarki na lewej piersi
  • brustasza – (niem. die Brusttasche) kieszonka na piersi marynarki
  • butonierka – (franc. bouton – guzik) dziurka w klapie marynarki, pozostałość po dawnych jej fasonach, które zapinały się pod samą szyję. Obecnie służąca do wpinania kwiata lub odznaczenia.

jaknosicposzetke_marlon

Trochę matematyki

Choć poszetka może być wykonana praktycznie z każdej tkaniny, najlepiej by był to naturalny materiał: jedwab, kaszmir, bawełna, len. Obowiązkowo w kształcie kwadratu. I tu zaczynają się schody. Każda z tkanin jest inna objętościowo, co należy wziąć pod uwagę przy doborze rozmiaru poszetki. Choć standardowa chusteczka ma bok w granicach 30-35 cm, wełna o boku 30 cm będzie o wiele bardziej wypychała kieszonkę niż jedwab w tym samym rozmiarze. Co gorsza, rozmiar poszetki powinien być dostosowany także do wielkości kieszonki (brustaszy), bo te także mogą się od siebie różnić. Ech, nawet rachunek prawdopodobieństwa niewiele tu pomoże… W całym tym zamieszaniu należy zatem przyjąć, by poszetka nigdy nie chowała się całkowicie w kieszonce marynarki ani nie wypchała jej zanadto. Najlepiej po prostu dobierać ją do konkretnej brustaszy, lub nawet szyć na wymiar.

poszetka_marlon_zielonagora

Maszynowo czy ręcznie?

Na rynku można dziś spotkać poszetki obszywane maszynowo, ale też ręcznie. Dlaczego w dzisiejszych czasach w ogóle szyć je ręcznie? Kiedyś miało to swoje konkretne uzasadnienie – tkaniny były drogie i trzeba było się z nimi delikatnie obchodzić, ale dziś? Obecnie ręczne obszywanie chusteczek ma zupełnie inny wymiar i warto mieć tego świadomość. To ukłon w stronę tradycji i wyraz szacunku dla pracy ludzkich rąk, nawet, jeśli nie ma to większego znaczenia praktycznego (precyzyjne obszycie poszetki zajmuje minimum godzinę). Ponadto maszyna nie daje możliwości zastosowania ozdobnego, jedno lub wielokolorowego ściegu na brzegach tkaniny, a ich prezentacja jest w przypadku poszetki kluczowa. Ręczny, niepowtarzalny ścieg ma też naszym zdaniem w sobie po prostu to „coś”. Poza tym, obecnie przecież szczególnie oczekujemy indywidualnego podejścia i lubimy mieć poczucie, że coś jest wykonane specjalnie dla nas, prawda?

poszetka_recznieobszyta_marlon

Do pary czy nie?

Od jakiej poszetki zacząć? Jeżeli jesteś początkującym „kieszonkowcem” lub orędownikiem klasyki czy minimalistą, zainwestuj w białą, najlepiej lnianą. Jest uniwersalna. Pasuje zarazem do stroju formalnego jak i casualowego. Dla urozmaicenia może mieć też obszycie w innym kolorze.

Wydaje ci się, że wystarczy dobrać poszetkę pod kolor muchy, krawata, motywu na koszuli? Nic bardziej mylnego. Zastosowanie na wszystkich dodatkach tego samego materiału nie jest stylowe, eleganckie ani modne. Chusteczka oczywiście może nawiązywać do nich kolorystycznie lub wzorem, ale z wyczuciem. Z drugiej strony, jeżeli czujemy się dosyć pewnie w doborze dodatków, warto poszerzyć horyzonty i komponując stylizację z wykorzystaniem poszetki nawiązać jej klimatem do mniej oczywistych elementów garderoby takich jak np. skarpetki,  zegarek, wzór na wewnętrznej stronie mankietu koszuli lub uczynić z niej nawet zupełnie niezależny akcent.

A co, jeśli na co dzień mężczyzna nie nosi garnituru i woli bardziej swobodne stylizacje? Warto pamiętać, że poszetka dobrze prezentuje się nie tylko w towarzystwie krawata czy muchy. Świetnie wygląda też bez nich, przy rozpiętej pod szyją koszuli. Wtedy stylizacja zyskuje wymiar casualowy i sportowy. A do czego ją dobrać, skoro nie ma krawata? No cóż… do koszuli, skarpetek, marynarki, a może po prostu do nastroju?

poszetka_marlon_namiare

No dobrze, a jak układać poszetkę w kieszonce marynarki? Czy to też ma znaczenie? Czy wystarczy ją zwinąć i wystawić rąbek? A może równo poskładać? Jak dobrać i złożyć chusteczkę do casualowej marynarki, a jak formalnego garnituru? Możliwości jest tak wiele, że to zdecydowanie temat na osobny artykuł.

 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *