Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Sty16

Koszula nie tylko od święt(n)a

W minioną niedzielę miała swoje oficjalne święto – Międzynarodowy Dzień Koszuli. Dla nas raz w roku to stanowczo za mało, dlatego celebrujemy jej fenomen… codziennie.

święto-koszuli-marlon

Bliższa ciału koszula…

…niż jakikolwiek inny element męskiego stroju. To prawda. Nie ma i nie będzie w modzie męskiej drugiej tak nieodzownej części garderoby jak koszula, męska koszula. A ta, z pewnością, już na zawsze pozostanie wyznacznikiem dobrego stylu w modzie męskiej, niezależnie od obowiązujących w danym momencie trendów. Więc nawet, jeśli na co dzień nie obowiązuje Was konkretny dress code, warto mieć ją w swojej szafie.

Rodzaj żeński tylko męski!

Już teraz umówmy się co do jednego. Choć zawłaszczanie elementów męskiej garderoby w modzie damskiej to dziś codzienność, koszula (przewrotnie w j. polskim mająca  r. żeński) jest typowo męską częścią garderoby. Panie mają bluzki koszulowe, szmizjerki i… niech tak zostanie. Choć widok kobiety w męskiej koszuli jest niewątpliwie przyjazny dla oka, nasze koszule adresowane są tylko do mężczyzn i tylko dla nich szyte na miarę.

święto koszuli marlon

Bielizna wcale nie biała

Przez wiele stuleci męska koszula była konsekwentnie skrywana pod mniej lub bardziej licznymi warstwami odzieży, bo była po prostu… bielizną. A ta często wcale biała nie była. Aby długo cieszyć się białym odcieniem tej części garderoby, trzeba było bardzo często ją prać, czyli mieć na to fundusze. Dlatego  biała koszula do końca XIX wieku uznawana była za oznakę zamożności. Mniej majętni musieli zadowolić się „bielizną” szytą z tkanin dostępnych w miejscu zamieszkania, wyrabianych, najczęściej przez żony, w warunkach domowych. Lepsze jakościowo i wybielane materiały przeznaczano na koszule odświętne, a zwyczaj ubierania białej koszuli na najważniejsze święta i uroczystości pozostał z nami do dziś.

święto koszuli biała koszula marlon

Z pola na Wall Street

Oblicze męskiej koszuli kształtowało się przez wieki w rozmaitych okolicznościach politycznych, społecznych i ekonomicznych. Skupmy się jednak na czasie, kiedy przestała być tylko bielizną. Otóż bieliźniany charakter męskich koszul zaczął zanikać bardzo późno, bo dopiero w XX wieku. Najpierw straciły one na długości i nieśmiało wystawiły kołnierzyk – raz mniejszy, raz większy, a nawet ogromny, doczepiany lub przyszywany.  Z czasem zaczęły wystawać także mankiety. Ich wielkość, kształt i rozmaite zdobienia również się zmieniały. Jednak największą metamorfozę koszula męska przeszła zaraz po pierwszej wojnie światowej – zaczęto zapinać ją z przodu (tzw. model płaszczowy). Przyszła też kolej na kolory i wzory, krótki rękaw, kieszonki. Wersje robocze, sportowe, biznesowe. Tego rozpędzonego pociągu nikt już nie był w stanie zatrzymać. Niektóre fasony zrobiły nawet karierę na wielkim ekranie. A może to wielki ekran przyniósł sławę mankietom Jamesa Bonda?

międzynarodowy dzień koszuli historia

Druga skóra

Dziś męska koszula nie ma powodów, by chować się pod innymi warstwami odzieży, chyba, że wymaga tego sytuacja. Warto więc wykorzystywać jej potencjał na wszelkie sposoby i podkreślać dzięki niej własne atuty oraz osobowość przy każdej okazji.

Dla nas męska koszula szyta na miarę jest tematem numer jeden codziennie. I Wy docenicie ją bardziej,  jeśli będzie naprawdę idealnie dopasowana. Zapraszamy więc do Marlona! Gwarantujemy, że każdy Wasz koszulowy pomysł dopniemy na ostatni guzik.

święto koszuli na miarę marlon

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *