Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Cze03

Krawat wie, co robi

Być może niektórzy z was powrócili już do swojego naturalnego rytmu i służbowych obowiązków. A nawet jeśli wciąż pracujecie zdalnie i wasz dress code nieco się rozluźnił, poszukajcie czasem okazji, by założyć… krawat. Ten męski dodatek naprawdę wie, co robi.

Wyboista historia

Krawat to chyba najbogatszy w skojarzenia element męskiej garderoby, pewnie też z najdłuższą historią. A ta w jego przypadku była szczególnie zawiła i wyboista. Choć do prekursorów krawatów prawa rości sobie długa kolejka (Chorwaci, Chińczycy, Francuzi, Rzymianie), krawaty noszono jeszcze długo przed naszą erą w różnych rejonach świata. Od chustki wiązanej pod szyją w celu jej ochrony przed brudem i zimnem do współczesnej, ozdobnej formy krawata upłynęło wiele stuleci. W tym czasie ten niepozorny męski atrybut to przybierał na szerokości i długości, to skracał się i chudł, to chował się w cieniu, to powracał do łask. Był zabawny, polityczny, tępiony i chwalony. Szyty z jedwabiu, dziergany na drutach, a obecnie i wycinany z drewna. Jednym słowem – krawaty mają charakter, a u nas można je nawet uszyć na miarę! 

Dlaczego warto nosić krawat?

Dziś krawat jest po prostu eleganckim męskim dodatkiem, który warto nosić z conajmniej kilku powodów. Okazuje się, że ten ozdobny kawałek materiału potrafi wnieść wiele dobrego do męskiego wizerunku i niezauważenie przemycić całkiem sporo informacji na temat swojego właściciela. Przede wszystkim jest on nieodzownym elementem zestawów formalnych. W zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonany, pomaga obniżyć bądź utrzymać stylizację na odpowiednim stopniu formalności. Poza tym, odpowiednio dobrany krawat wyszczupla i sprawia, że sylwetka nabiera odpowiednich proporcji. Ponadto, dzięki bogatej obecnie ofercie tkanin, kolorów i wzorów, może stać się okazją do podkreślenia indywidualnego stylu mężczyzny i wyróżnić go z tłumu.

Krawat idealny

Nawet jeśli nie jesteś wielbicielem krawatów i nie nosisz ich na co dzień, powinieneś mieć w szafie choć jeden. Nawet teraz, gdy więcej pracujemy zdalnie, na pewno choć raz trafi się okazja, by ubrać się bardziej elegancko. Dziś idealny krawat to ten wykonany z naturalnych tkanin – czystego jedwabiu, lnu, kaszmiru, wełny lub mieszanek tych materiałów. Najlepiej o stonowanej kolorystyce i delikatnym, drobnym wzorze. Odpowiednie wymiary? Choć większość Panów ma świadomość, że idealna długość krawata kończy się tuż przy pasku od spodni, nie wszyscy wiedzą, że krawat swoją szerokością powinien nawiązywać do szerokości klap marynarki. Wtedy wygląda proporcjonalnie i odpowiednio wypełnia lub scala wolną przestrzeń, która tworzy się między nimi a kołnierzykiem koszuli.

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się 

Mimo, iż stare przysłowie mówi, by nie oceniać ludzi po wyglądzie, ubiór i tak często wpływa na ocenę człowieka w naszych oczach, choć niejednokrotnie zarzekamy się, że tak nie jest. Krawat niewątpliwie dodaje powagi i elegancji osobie, która go nosi, ale również zobowiązuje. Pamiętajcie jednak, by trzymać fason nie tylko wtedy, gdy macie go na sobie. Bo bycie gentlemanem nie ogranicza się do eleganckiego ubierania się, a dobrych manier nie  “zdejmuje” się z siebie wraz z rozwiązaniem krawata. 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *