Może nie każdy wie, ale patronami ulic, przy których w Zielonej Górze i Poznaniu znajdują się nasze salony koszul szytych na miarę są wyjątkowi Polacy. Artur Grottger i Ignacy Paderewski – dwóch bardzo charakterystycznych i płodnych artystów. Okazuje się, że Marlona wiele z nimi łączy, a już na pewno to, że tak samo jak oni, przywiązujemy szczególną wagę do… ubioru.
Monochromatyczny patriota
Artur Grottger – znakomity malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustrator, rysownik. Mimo, iż zmarł wyjątkowo wcześnie, pozostawił po sobie pokaźny dorobek artystyczny, a w nim ogromną miłość do ojczyzny. Szczególne miejsce w jego twórczości stanowią białe serie rysunków o powstaniu styczniowym nazwane „cyklami”, które stały się wręcz jego znakiem rozpoznawczym. Jak przystało na romantyka, dla Grottgera także ubiór miał wymiar symboliczny. Autoportrety, na których przedstawiał siebie ubranego m. in. w białą koszulę, zapinany wysoko pod szyję kaftan i czapkę zwaną „konfederatką” ilustrowały nie tylko kanon mody męskiej tamtych czasów, ale miały i wydźwięk patriotyczny.
Perfekcjonista w jedwabnych koszulach
Ignacy Paderewski – wybitny pianista światowej sławy też był patriotą, ale i perfekcjonistą. I to nie tylko przy fortepianie. W każdej dziedzinie, której się podejmował (w tym polityce) odnosił ogromne sukcesy. Wyróżniało go wiele: talent, osobowość i wygląd zewnętrzny – bujna, ruda czupryna, blada cera i magnetyczne spojrzenie. Wszystko to sprawiło, że stał się jedną z najbardziej malowniczych i niezwykłych polskich postaci przełomu XIX i XX wieku, a kobiety nie potrafiły mu się oprzeć. I nic dziwnego. Pragnął zawsze dobrze wyglądać i gotów był wiele zainwestować, by osiągnąć ten cel. A że miał ogromną słabość do wysmakowanych strojów, wydawał majątek na jedwabne koszule, szyte na miarę za granicą, np. w Londynie.
Męskie koszule zawsze w cenie
Grottgera i Paderewskiego łączyło wiele: polskość, patriotyzm i ogromny talent. My dorzucamy jeszcze przywiązywanie wagi do ubioru, choć każdy z nich miał ku temu inną motywację. Jedno jest pewne – dziś też trudno oprzeć się mężczyźnie ubranemu w idealnie dopasowaną koszulę, zwłaszcza uszytą z materiału świetnej jakości. I nie musi być to jedwab, uwielbiany przez Paderewskiego, gdyż obecnie dostępnych jest także wiele innych gatunków ekskluzywnych tkanin, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających mężczyzn. Biała koszula natomiast po dziś dzień zachowała swoją symbolikę i bezdyskusyjne miano najbardziej uniwersalnego elementu męskiej garderoby. A my do znudzenia będziemy powtarzać, że powinien mieć ją w szafie każdy mężczyzna.
Malarska Zielona Góra, muzyczny Poznań
Tak się złożyło, że nasz salon koszul szytych na miarę w Zielonej Górze, znajdujący się właśnie przy ulicy Grottgera, posiada wystrój iście malarski, a w sklepie przy ulicy Paderewskiego w Poznaniu panuje muzyczny klimat. Budynek w Zielonej Górze to jedna z najstarszych (powstała około 1690 roku!) kamienic w mieście. We wnętrzu zachowały się przepiękne, ręcznie malowane kafle, a ten sam motyw, podczas gruntownej renowacji, przeniesiono także metodą sitodruku na sufit pomieszczenia. Wśród elementów wystroju naszego sklepu w Poznaniu zobaczycie nie tylko odrestaurowane (także własnoręcznie przez właścicielkę!) meble z epoki, ale również pewien oryginalny i bardzo muzyczny przedmiot – stary patefon. Chcecie wiedzieć, czy działa? Jeśli macie ochotę na idealnie dopasowaną koszulę, a przy okazji także szczyptę historii, zapraszamy do naszych salonów.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Jan_Paderewski
http://www.imnk.pl/gallerybox.php?dir=SU228