Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Kwi25

Nasz ślad

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wybory, których dokonujemy każdego dnia podczas zakupów, a także sposób korzystania z produktów i usług decydują nie tylko o jakości naszego życia, ale i śladzie ekologicznym, który po sobie zostawiamy. A ten wciąż niepokojąco rośnie. Czy nawet wybierając koszulę możemy zrobić coś, by nie dorzucać węgla do i tak mocno rozgrzanego już pieca?

Świadomość

Warto mieć świadomość, że KAŻDA produkcja, w tym produkcja odzieży, obciąża środowisko poprzez wykorzystywanie jego zasobów naturalnych i energii. Ale nie tylko producenci tkanin czy tekstyliów są za to odpowiedzialni. To, jaką odzież wybieramy, ma bezpośrednie przełożenie na sukces lub porażkę danych firm i linii produktów, a co za tym idzie – decyduje o ich praktykach i polityce. Co więcej, to my jesteśmy odpowiedzialni za żywotność ubrań, a także za to, co się z nimi stanie, gdy przestaną nam służyć. Jeśli dołożyć do tego nasze mniej lub bardziej świadome zakupowe decyzje okaże się, że każdy z nas jest libero w tym meczu…

marlon_lniana_koszula

Czas pytań

Instynkt samozachowawczy skłania nas coraz częściej do zadawania pytań.  Pytamy też samych siebie: Co nami kieruje podczas zakupu odzieży? Jakie są nasze motywacje i potrzeby? Czy myślimy wtedy też o tym, czy i w jaki sposób da się zrecyklingować np. koszulę, kiedy już przestanie nam służyć? W końcu – czy naprawdę potrzebujemy ich aż TYLE? Tę lekcję każdy powinien odrobić samodzielnie, ale spróbujmy do naszych konsumenckich wyborów podejść z taką właśnie świadomością. Na pewno okaże się, że do szczęścia wystarczy mniej ubrań, ale za to funkcjonalnych, dobrej jakości, z przyjaznych naszemu ciału materiałów i idealnie skrojonych. 

marlon_naturalne_tkaniny

Naturalnie

Funkcjonalność, trwałość i wygoda to dla nas od zawsze wyznaczniki jakości. Jeżeli chodzi o ubrania bezpośrednio przylegające do ciała, takie jak męskie koszule, ważne jest też, by tkaniny, z których są wykonane, były neutralne dla skóry. Te kryteria najlepiej spełniają materiały pochodzenia naturalnego, tj. len, bawełna czy jedwab. One oddychają i są przewiewne. To z nich przy produkcji naszych koszul na miarę korzystamy i polecamy szczególnie. (Więcej o producentach tkanin, z których szyjemy koszule, możecie przeczytać tutaj). 

bawelna_koszule_marlon

Proces trwa

Niestety, mimo iż na przykład tradycyjna uprawa bawełny nie jest szczególnie obciążająca dla środowiska, szkodliwa staje się skala plantacji. Każdego roku produkuje się kilkadziesiąt milionów ton bawełnianego włókna. Wymaga to ogromnych ilości wody, nawozów i pestycydów. Na szczęście, niektórzy z producentów tkanin, takich jak np. Albini, do produkcji wykorzystują także źródła energii odnawialnej. Poza tym, naturalne tkaniny można poddać recyklingowi, a zużyta odzież wykonana z wysokiej jakości naturalnych materiałów może posłużyć do produkcji nowych tkanin i tym samym zmniejszyć swój ślad. Warto o tym pamiętać.

marlon_koszule_namiare

Mały – wielki owad

Jednak, mimo że pewnie byśmy chcieli, nie my jesteśmy w tym całym zamieszaniu najważniejsi. Niedawnym, tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Ziemi przyświecało hasło: ochrona zagrożonych gatunków. Niestety, na smutnych kartach czerwonej księgi znajduje się wiele gatunków znanych nam dobrze owadów – pszczół i pszczołowatych. To właśnie ich pracowitej działalności zapylającej zawdzięczamy len i bawełnę – dwie podstawowe tkaniny, z których szyjemy nasze koszule i na których od bardzo dawna bazuje przemysł włókienniczy w ogóle… 

pszczola_marlonnaturalnetkaniny_marlon

Z okazji Dnia Ziemi życzymy sobie i Wam świadomości na temat konsekwencji wyborów. Nie tylko od święta. A na dobry początek zachęcamy do zainwestowania w koszulę na miarę z naturalnej, wytrzymałej i ponadczasowej tkaniny.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *