Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Lut09

O kołnierzykach

Decydując się na zakup koszuli, najczęściej skupiamy się na wyborze odpowiedniego dla nas fasonu,  wybieramy interesujący nas kolor, czy rodzaj tkaniny z jakiej jest uszyta.  Na pierwszy rzut oka te trzy elementy wydają się być najistotniejsze. Niestety, wciąż duża część Panów zapomina o tym, jak ważne są detale, takie jak typ mankietów czy rodzaj kołnierzyka. Cytując Williama Blatty „Gdyby nie detale nie byłoby wielkich efektów.”

Mówi się, że kołnierz jest sercem każdej koszuli, dlatego bardzo ważne jest dopasowanie go, zarówno do okazji, jak i do typu naszej urody. Nawet najpiękniejsza, najlepsza gatunkowo koszula nie będzie prezentowała się dobrze, jeśli kołnierz będzie dobrany nieodpowiednio.

Kilka faktów historycznych

Przyjmuje się, że pierwsze koszule pojawiły się około 300 lat przed naszą erą. Oczywiście w niczym nie przypominały one koszuli współczesnej. Były to długie tuniki z udrapowanego materiału, które służyły jako jedyne okrycie dla koczowniczych plemion środkowej Azji. Dopiero w późniejszych latach, w średniowieczu, kształt koszuli zaczął przybierać bardziej znajome formy. Wtedy też, w XIV wieku, zaczęły pojawiać się pierwsze koszule z kołnierzykiem.

Dawniej wyjątkowo niewygodne, wysokie, sztywne, czasem bardziej przypominające skomplikowaną konstrukcję niż część koszuli, później koronkowe, luźno leżące na ramionach. Z końcem XVII wieku, wraz z nastaniem mody na wielkie peruki u Pań, nastał czas prostych, zakonnych, wykładanych kołnierzy u Panów. Przełom XVIII i XIX wieku, to z kolei powrót do przeszłości: kołnierze przesadnie wysokie, sięgające uszu. I tak co sezon. Kołnierz to zmniejsza się, to znów maleje. Od prostych i minimalistycznych, przez fantazyjne konstrukcje, aż po te, które znamy dziś.

Rodzaje kołnierzyków

Obecnie znamy kilka podstawowych form kołnierzy. Oczywiście, jest ich dużo więcej. Wyższe, niższe, mniej lub bardziej tradycyjne. My jednak postaramy się przybliżyć Wam te najpopularniejsze:

KENT (inaczej klasyczny)

Jest to najbardziej klasyczny i konserwatywny typ kołnierza. Jego wyłogi są średniej długości, a ich rozstaw jest wąski. Jest na tyle uniwersalny, że będzie wyglądał dobrze właściwie z każdym rodzajem wiązania krawata, a założyć można go zarówno do stylizacji formalnej, biznesowej, jak i na co dzień.  Będzie dobrym wyborem dla Panów o okrągłej twarzy lub krótkiej szyi, ponieważ wyrówna proporcje i optycznie wydłuży twarz.

Bardziej ekstremalną odmianą kołnierza kent, jest mafia collar. Ma on wyjątkowo długie, wąsko rozstawione wyłogi kołnierzyka. Jest to rozwiązanie dla tych panów, którzy cenią sobie indywidualny styl z nutką ekstrawagancji.

WŁOSKI (windsor, cutaway)

Ten typ kołnierza ma szeroko rozstawione wyłogi. Stosowany jest najczęściej, jako element stylizacji formalnej i biznesowej. Popularny w modzie europejskiej, szczególnie lubiany, jak sama nazwa wskazuje, wśród Włochów. Dobry dla osób o pociągłej lub drobnej twarzy, wysokich i szczupłych.

Jego odmianą jest kołnierz cutaway o jeszcze szczerzej rozstawionych wyłogach. Ich rozstaw sięga czasem powyżej 180 stopni! Również stosowany w stylizacjach formalnych i biznesowych.

SPREAD (półwłoski)

Jest to kompromis, pomiędzy szeroko rozstawionym kołnierzem włoskim, a wąskim kentem. Swoją popularność zyskał dzięki Kennedy’emu. Jego wyłogi są krótsze i szerzej rozstawione, dzięki czemu kołnierz ten bardzo dobrze wygląda z szerszymi węzłami krawata. Będzie świetnie prezentował się w stylizacjach formalnych i biznesowych, ale też casualowych. Jest bardzo uniwersalny i bezpieczny. Pasuje do większości typów urody, chociaż najlepiej będą prezentować się w nim panowie o owalnym kształcie twarzy.

FRAKOWY (łamany)

Zwany również kołnierzem łamanym. Kołnierz o najwyższym stopniu formalności, noszony  wyłącznie jako element eleganckiej stylizacji, na uroczystości typu Black Tie/ White Tie. Zawsze z muchą, nigdy z krawatem! Najlepiej prezentuje się ze smokingiem lub marynarką o frakowych klapach.

MAO (stójka)

Nie nosi się do niego krawata, co jest raczej oczywiste, a stosuje się go wyłącznie jako element stylizacji casualowej. Swoje złote lata przeżywał w XIX wieku, kiedy to swoją popularność zyskał, dzięki Juliuszowi Słowackiemu. Obecnie wybierany przez osoby z własnym, niepowtarzalnym stylem. Wygląda dobrze w towarzystwie… innych stójek, dlatego jest trudny w łączeniu z innymi elementami garderoby.

KLUBOWY

Kołnierz o zaokrąglonych szpicach. Bardzo elegancki i nonszalancki. Świetnie prezentuje się w wydaniu ze szpilką. Wywodzi się z brytyjskich środowisk uniwersyteckich, uważany dawniej za symbol elit, dziś spotykany znacznie rzadziej, stał się symbolem dandysów i pasjonatów.

BUTTON DOWN (amerykański)

Kołnierzyk, który podpinany jest guziczkami do koszuli. Jest to najmniej formalna wersja kołnierza, występuje z różnymi długościami wyłogów i nosi się go raczej w stylizacjach codziennych, casualowych, łącząc np. z zestawem koordynowanym. Jako pierwsza wprowadziła go do swojej oferty Amerykańska firma Brooks Brothers, zainspirowana tamtejszą drużyną polo, która aby uniknąć rozpraszającego efektu powiewania kołnierza na wietrze, zaczęła przyszywać go do koszuli. Dziś powszechnie dostępny i dość lubiany, ze względu na swój nieformalny charakter.

PIN COLLAR

Kołnierzyk, którego skrzydełka połączone są ze sobą za pomocą specjalnej szpilki. Występuje, podobnie jak button down, z różnymi długościami wyłogów. Ma charakter vintage, w ostatnich latach zyskuje na popularności, jako wyjątkowo stylowy i wyróżniający z tłumu. Szpilka ma za zadanie „trzymać kołnierzyk w ryzach” i dodatkowo, pięknie wyglądać 🙂 Jego odmianą jest tab collar, kołnierz, którego wyłogi łączy cienki paseczek materiału zapinany na guzik. Spełnia tą samą funkcję, z tą jednak różnicą, że po zawiązaniu krawata, pasek materiału trzymający kołnierz pozostaje niewidoczny.

Czuć się i wyglądać dobrze

Jak widzicie, rodzajów kołnierzy jest dosyć sporo. Na pewno wśród nich znajdziecie taki, który stanie się waszym faworytem. Pamiętajcie, że najważniejsza zasada jest jedna- musicie dobrze czuć się w tym, co nosicie!

Wśród koszul dostępnych w sklepach możecie spotkać większość z wyżej wymienionych kołnierzy. Niestety, część z nich prawdopodobnie nie spełni wszystkich Waszych oczekiwań.

Jedną z największych zalet szycia miarowego koszul jest to, że każdy z dostępnych rodzajów kołnierzy możemy dostosować do Was i do Waszych upodobań.

Marlon - koszule męskie online

Personalizacja

Jeśli drażnią Cię sztywne kołnierze w koszulach dostępnych w sklepach lub wręcz przeciwnie, uważasz że są zbyt miękkie, wykrzywiają się i łamią- mamy na to rozwiązanie. W swojej ofercie mamy trzy rodzaje usztywnień: miękkie, normalne lub sztywne, dzięki czemu możesz zdecydować się na ten rodzaj, który najbardziej ci odpowiada. Podobnie jest, jeśli chodzi o wysokość stójki kołnierza, czy długość wyłogów. Każdy z tych elementów możemy spersonalizować tak, jak chcesz.

Korzystając z naszego konfiguratora online możesz stworzyć swoją koszulę na miarę. Przechodząc przez kolejne kroki zamówienia wybierzesz wszystkie interesujące się elementy, takie jak rodzaj i kolor tkaniny, typ mankietów, guzików, a także wszystkie elementy kołnierzyka.

Jeśli masz wątpliwości jaki rodzaj kołnierza będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie, chętnie pomożemy! Skontaktuj się z nami używając formularza kontaktowego lub odwiedź nasz salon w Zielonej Górze.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *