Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Sie12

Sztywny, ale nie drętwy – czyli rzecz o flizelinie i fiszbinach

Szycie koszuli na miarę to możliwość pełnej personalizacji. Ten niewątpliwie przyjemny proces obfituje jednak w wiele, i to nie zawsze łatwych, decyzji do podjęcia. Oprócz oczywistych dylematów do rozstrzygnięcia, takich jak kolor czy krój, musisz przyjąć na klatę pytania, spotykane tylko w krawiectwie miarowym. Czy wiesz, co odpowiedzieć, gdy zapytamy cię: jaką sztywność kołnierzyka i mankietów Pan preferuje? 

Znaczące niuanse

Zanim określimy swoje preferencje, warto mieć świadomość, że sztywność poszczególnych elementów koszuli bywa różna, a w krawiectwie miarowym można ją dowolnie regulować. Jednak przede wszystkim warto pamiętać, że przekłada się ona nie tylko na względy wizualne czy praktyczne, ale wpływa również na stopień formalności koszuli. Ten temat, naszym zdaniem, jest wart wzięcia pod lupę zwłaszcza w sezonie ślubnym, kiedy podczas uroczystości czy zabawy chcemy wyglądać elegancko przez cały czas, a jednocześnie czuć się pewnie i swobodnie. Jak więc sobie pomóc w takich okolicznościach? Otóż na nienaganny wygląd męskiej koszuli wpływa zwłaszcza stan jej kołnierzyka i mankietów, które potrafią wiele zyskać dzięki niewidocznym na pierwszy rzut oka niuansom – flizelinie lub fiszbinom.

Flizelina – miękka, średnia czy sztywna?

Kiedy odwiedzisz nasz salon, to pytanie usłyszysz z pewnością. Krótka ściąga? W zależności od okazji, na którą chcesz założyć koszulę, możesz wybrać jedną z trzech grubości flizeliny: miękką (koszule sportowe, luźne, np. klasyczna koszula OCBD czy koszula ze stójką, a także koszule letnie – szczególnie lniane); średnią (koszule o charakterze półformalnym tj. smart casual/ nieformalne – noszone na co dzień) oraz sztywną (najwyższy stopień formalności – okazje takie jak ślub, gala czy inne ważniejsze uroczystości o charakterze formalnym). Jeszcze krócej? Im bardziej formalna okazja, tym bardziej należy mankiety i kołnierzyk usztywnić. Nieskromnie przy okazji przyznamy, że nasza sztywna flizelina niejednokrotnie znajduje uznanie wśród koneserów klasyki, gdyż ich zdaniem wyjątkowa gramatura, jaką oferujemy, zdecydowanie wyróżnia się na tle wypełnień koszul RTW (ready-to-wear).

Praktyczny gadżet – fiszbiny

Praktycznym elementem, wyróżniającym koszule szyte na miarę na tle koszul RTW jest także obecność tzw. worka fiszbinowego – kieszonki znajdującej się pod wyłogami kołnierzyka, przeznaczonej do umieszczenia w niej niewielkich usztywniaczy, zwanych fiszbinami lub stalkami. Ich zadaniem, podobnie jak flizeliny, jest utrzymanie wyłogów w nienagannej formie podczas użytkowania koszuli. Ten niewielki (zazwyczaj 54-65 x ok. 9 mm) gadżet wykonany ze stali lub tworzywa* jest bardzo praktyczny. Obciążając wyłogi kołnierzyka, nadaje mu sztywność i pomaga utrzymać go w ryzach, nawet w trudnych warunkach pogodowych czy… dynamicznych okolicznościach. Doceniają go więc zwłaszcza panowie młodzi oraz ci, którzy lubią uniwersalność, gdyż w każdym momencie fiszbiny można wyjąć (także do prania) i nadać koszuli inny wygląd oraz stopień formalności. Jeżeli więc chcesz, by twoja koszula szyta na miarę sprawdziła się w wielu sytuacjach, uniwersalny efekt osiągniesz właśnie dzięki fiszbinom. I o to właśnie chodzi w krawiectwie miarowym – respektuje raczej sztywne zasady dress code-u, ale na pewno nie jest drętwe, bo dba przede wszystkim o twoje potrzeby.  

 

*W naszym salonie do każdej koszuli szytej na miarę otrzymasz gratisowo standardowe fiszbiny plastikowe (przezroczyste). W ofercie posiadamy także dwa rodzaje fiszbinów z wysokogatunkowego tworzywa od Albini 1876, sprowadzane prosto z włoskiego domu mody: twarde dłuższe Dura oraz miękkie krótsze – Morbida. Wielbicielom kołnierzy o bardzo dużej sztywności oferujemy natomiast fiszbiny ze stali szlachetnej. 

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *