Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Sie09

Ubranie to samopoczucie

„Ubranie to samopoczucie, dlatego ważna jest nie moda, lecz elegancja, zaś co jest elegancją zależy od tylu czynników w człowieku i wokół człowieka, że pożytecznie jest się nad tym od czasu do czasu zastanowić”. („Dziennik 1954”) 

Kolejny rok będzie należał do Leopolda Tyrmanda. Najwyższa więc pora, by pamięć o nim znalazła odbicie i w naszym słowie. Zasługuje na to nie tylko w kontekście wybitnego pisarza, dziennikarza czy publicysty, ale też miłośnika mody i wielbiciela elegancji. No i łączy nas coś jeszcze. On także kochał koszule na miarę.

Kolorowy ptak

Leopold Tyrmand. Człowiek wielu imion i epitetów. W kwestii ubioru dorobił się licznych, niekoniecznie pochlebnych określeń: bikiniarz, skarpetkowiec, kabotyn w czerwonych skarpetkach. Przyczepiano mu także łatkę snoba, przywiązującego zbyt dużą wagę do swojej i cudzej powierzchowności. Wszak sam nie ukrywał, że ceni porządny, schludny i klasyczny wygląd, zarówno u siebie, jak i u innych. Kto go znał, dobrze wiedział, jak trudno mu przejść obojętnie obok osoby w porządnym anturażu. Nosił także stare koszule do krawca, by wycinać z ich pleców materiał na nowe, lepsze jego zdaniem… kołnierzyki. I choć nie stronił od rzucających się w oczy akcentów i śmiałych połączeń, czy w istocie był taki kolorowy i ekstrawagancki? 

klasyczna_elegancja_marlon

Dopracowana klasyka

Ja lubię w ubiorze wąskość formy, gatunek, kolor; lubię tweedy i wełny, swetry i krawaty. Lubię barwy, określane przez plastyków jako «złamane»: szaroniebieskość, beże i brązy, płowa brunatność, butelkową zieleń” („Dziennik 1954”). 

Te z pozoru klasyczne i nienachalne zestawienia powinny były czynić Tyrmanda niezauważalnym w tłumie, który w trudnych modowo latach 60. miał niewielkie pole manewru. A jednak tak nie było. Unikatowość jego prezencji tkwiła niewątpliwie w doskonałym wyczuciu mody i znajomości jej zasad, ale nie tylko. Wyróżniała go także konsekwencja, a przede wszystkim szersze spojrzenie na odzież oraz jej funkcje – Tyrmand ubiorem kreował siebie.

poszetka_marlon

Ubranie to samopoczucie

Rozbudowana autorefleksja to właśnie to, co budowało oryginalny, spójny styl Tyrmanda i czyniło go zauważalnym. Nic w jego wyglądzie nie było przypadkowe. Każdym szczegółem ubioru eksponował własne ja, a z mody uczynił narzędzie do wyrażania swoich poglądów, po częstokroć mocniejsze niż słowo. A za to nie karano. Karygodne było natomiast w jego mniemaniu nieszanowanie odzieży, dlatego zawsze, zaraz po przyjściu do domu, Tyrmand zmieniał ubranie wizytowe na domowe, by tamto się nie zniszczyło. A może to również była część jego gry? 

personalizacja_marlon

Elegancją się jest

(…) ta prosta prawda, że elegancja to nie to samo, co kosztowne naśladownictwo bieżącej mody, że elegancja to własne sympatie, uwydatnione w dobrze dobranym do własnej osoby ubraniu. („Zły”)

Elegancja zatem to coś o wiele więcej niż modne ubranie i choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Tyrmand miał tego świadomość i nigdy nie wyszedł z domu na przykład w brudnych butach. Cenił jakość tkaniny i dobre rzemiosło. Rodzaj fryzury też nie był bez znaczenia. Tak samo kształt spodni czy marynarki, które musiały być idealnie dopasowane do niezbyt okazałej aparycji (niewysoki wzrost i szczupła budowa ciała). Gdyby miał wybierać, czy sprawić sobie nową koszulę czy kupić jedzenie, z pewnością wybrałby to pierwsze, a bardzo często do garnka naprawdę nie miał co włożyć. Jednak, kiedy nosi się to, co samych nas przekonuje i wyraża najbardziej, ubranie staje się drugą skórą, a nie przebraniem. 

fular_marlon

Projektuj siebie

Dziś już nie musisz przerabiać starych koszul, by spełniały Twoje oczekiwania, choć byłoby to zapewne uznane za interesujące i wyróżniało Cię z tłumu. Możesz natomiast jak najbardziej być ich projektantem i samodzielnie kreować swój niepowtarzalny styl. W zależności od samopoczucia, okazji, światopoglądu, aparycji. Dzięki dostępności szycia na miarę masz dziś praktycznie niezliczone możliwości, by stworzyć koszulę idealną i niepowtarzalną. Czy będziesz wyglądał w niej elegancko? To też zależy od Ciebie.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *