Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Lip29

Uprzejmy z(dla) natury – urlopowy savoir vivre

Urlop to czas relaksu, ale i prawdziwy sprawdzian dla gentlemana. I nie chodzi wcale o znajomość dress code-u, choć to kwestia oczywista i ważna. Kodeks dobrych manier współczesnego mężczyzny jest znacznie bardziej obszerny. Niezależnie od tego, gdzie i w jakich okolicznościach wypoczywasz, to Twoje zachowanie pokaże czy naprawdę masz …klasę. 

Ubranie – traktuj z szacunkiem

Zapewnie, jeśli czytasz naszego bloga, nie ruszysz się nigdzie bez choćby jednej, nawet najbardziej casualowej koszuli. Poświęć jej trochę uwagi już przy samym pakowaniu – składaj starannie. Zaoszczędzisz nie tylko miejsce w walizce (i tym samym pieniądze, bo nadbagaż coraz droższy), ale także czas i energię, które musiałbyś poświęcić i zużyć na prasowanie jej po wypakowaniu, by prezentować się schludnie. Poza tym, ubrania, które dobrze traktujesz, na dłużej zachowują dobry wygląd. Jeśli więc nawet jakimś cudem uznasz, że koszula u nas uszyta jest już niemodna i zechcesz się jej pozbyć, zadbana będzie miała szansę posłużyć komuś innemu, a nie trafi na śmietnik (uprawa bawełny, dzięki której koszula zapewnia Ci komfort nawet w największy upał, pochłania duże ilości energii i deficytowej już dziś niestety wody).

koszula_na_urlop_marlon

Woda – tryb oszczędny

Zewsząd słyszymy alarm, że Ziemia wysycha i odczuwamy to już na każdym kroku. Nie tylko w Polsce. Okres urlopowy chłonie wodę jak gąbka. Jej zużycie w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza w dużych obiektach takich jak hotele czy pensjonaty, zwiększa się  wielokrotnie. Którędy wycieka najbardziej? Przygotowywanie posiłków, pranie ręczników i bielizny pościelowej, higiena osobista turystów, wymiana wody w basenach, spa. Korzystaj ze wszystkiego, w końcu to urlop, ale z umiarem. Rachunek za wodę dostają … mieszkańcy, którzy coraz bardziej odczuwają jej niedostatek na co dzień. Nigdzie nie wyjeżdżasz tym razem? Rozważ, czy naprawdę musisz codziennie podlewać trawnik i wymieniać wodę w basenie przed domem. A jeśli nawet, wykorzystaj ją chociaż do podlewania ogrodu.

koszula_z_bawelny_marlon

Śmieci – w garść

Grill, wycieczka w góry, plażowanie, street food, zwiedzanie. Śmieci produkujemy wszędzie. Na potęgę. Na potęgę też śmiecimy. A nam trudno sobie wyobrazić eleganckiego mężczyznę upychającego butelkę po napoju w przepełnionym śmietniku. Fakt, nie zawsze „na szlaku” pusty czy w ogóle kosz jest w zasięgu ręki, a jeśli nawet to zazwyczaj bez możliwości segregacji. Ty z pewnością poszukasz odpowiedniego pojemnika, ale jeśli tylko chcesz, możesz zrobić dużo więcej. Obierz kierunek na przemyślane zakupy, na wycieczkę zabieraj termos, a na kawę po turecku przyjdź z własnym, wielorazowym kubkiem. Własne opakowania są w gastronomii coraz milej widziane i świadczą jedynie o Twojej wrażliwej świadomości. A poza tym są modne.

ponadczasowe_koszule_marlon

Ruch – nie tylko uliczny

Urlop to dobry czas, by zadbać o formę, zwłaszcza na świeżym powietrzu. A tego, ostatnio, szczególnie w zatłoczonych miastach, coraz mniej. Kiedy tylko możesz, ogranicz swój ślad i doceń komunikację miejską, elektryczne hulajnogi, rower lub poruszaj się pieszo. Jeśli podczas urlopu przemieszczasz się samochodem, trzymaj nerwy i sygnały dźwiękowe na wodzy. Kultura na drodze także obowiązuje, a uprzejmy kierowca to ten, który nie rzuca się w oczy. Poruszaj się płynnie, nie przeszkadzaj nikomu, wykonuj uprzejme gesty. Otrzymasz w zamian nie tylko przyjazne mrugnięcie światłami, ale i lepszy komfort jazdy. Zarówno swój, jak i „sąsiadów” za kółkiem. A na pewno będzie po prostu bezpieczniej.

sportowa_marynarka_marlon

Inność – kłaniam się nisko

Lubisz nietypowe kierunki na mapie, odległe, egzotyczne zakątki? Wspaniale, my też! Jak możesz sprawić, by jak najdłużej zachowały swoje walory i przetrwały w ogóle? Podróżuj świadomie. Wybieraj te, w których docenia się i szanuje ich unikatowość. Jedz sezonowe, lokalne produkty. Niespotykany owoc zawładnął twoimi kubkami smakowymi? Spróbuj wyrazić uznanie w języku sprzedawcy. Nawet, jeśli nie znasz go najlepiej, zrobisz ukłon w stronę kultury, w której się znalazłeś. Uszanuj odmienność i dowiedz się o niej jak najwięcej, zamiast pochopnie wyrażać opinie. Chcesz uszczknąć jej część dla siebie? Pamiątki made in China przywoź tylko z Chin, a najlepiej po prostu uważnie się rozglądaj i zbieraj… wspomnienia. Na te miejsca Ci nie zabraknie.

Szacunek dla otoczenia, w którym wypoczywasz to po prostu dobre maniery, których współczesnemu gentlemanowi nie może zabraknąć. Niezależnie od kierunku w jakim podążasz podczas wakacji, trzymaj klasę, wcielaj w życie dobre, urlopowe nawyki i dawaj pozytywny przykład. Trzymamy kciuki i… dalej odpoczywamy. Z klasą oczywiście.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *