Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Cze19

VIROFORMULA – tkanina odporna na wirusy!

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o tkaninach przyszłości, snując przypuszczenia i marzenia na temat ich cudownych funkcji. Ale to rzeczywistość generuje potrzeby i dziś wśród twórców tekstyliów priorytetem staje się nadanie materiałom funkcji ochronnych. Wszystko wskazuje na to, że antywirusowe i antybakteryjne tkaniny to wcale nie nowa moda, lecz po prostu nowa normalność.   

Siła tradycji, potęga innowacji

Włoska marka Albini Group, znana z produkcji znakomitej jakości tkanin bawełnianych, które tak często wybieracie zamawiając u nas koszule na miarę, istnieje na rynku od 1876 roku. Zawsze gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom i szybko odpowiadająca na bieżące potrzeby świata, nieustannie pracuje także nad ulepszaniem produkowanych przez siebie materiałów, a obecnie – i rzeczywistości. Dziś prezentuje światu swoje ostatnie osiągnięcie –  ViroFormula. Ta najnowocześniejsza technologia zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii na powierzchni tkaniny, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko i szybkość przenoszenia się zarazków. Chroni również przed koronawirusem SARS-CoV-2, który powoduje Covid-19.

Jak to działa?

Dzięki przełomowej kombinacji – technologii opartej na srebrze, która generuje reakcje przeciwwirusowe poprzez przyciąganie zarazków i ich trwałe wiązanie z grupami siarkowymi, ViroFormula aktywnie hamuje wirusy i zabija bakterie z powierzchni tkaniny zaledwie w ciągu kilku minut. Efekt wzmacnia dodatkowo technologia pęcherzyków tłuszczowych (liposomy), która niszczy wirusy poprzez zubożenie błony wirusowej w zawartość cholesterolu. 

Maska, koszula, a może kurtka?

Tkaniny ViroFormula stworzone są z myślą o każdym rodzaju odzieży. Nadają się zarówno do produkcji masek ochronnych, kurtek i spodni, jak i męskich koszul i innych elementów ubioru. Będzie można z nich zatem uszyć dowolną część garderoby, która będzie działała jak bufor dla zarazków i poczuć się bezpieczniej. A co z praniem? Czy i po ilu praniach magiczne właściwości stracą na sile? Testy dowodzą, że zastosowanie tej obróbki nie zmienia właściwości fizycznych i mechanicznych tkanin z wiroformułą. Antywirusowy efekt utrzymuje się natomiast do 30 prań w łagodnej temperaturze.

Sprawdzone i przetestowane

A skąd mamy mieć pewność, że ViroFormula naprawdę działa i jest bezpieczna dla ludzi? Albini Group, zanim wdrożyło ją do produkcji, zadbało o wszystkie niezbędne badania i certyfikaty. Produkty stosowane w tworzeniu tkanin z wiroformułą są certyfikowane przez HeiQ*, zgodnie z normami ISO 20743, ISO 18184 i AATCC 100 pod względem ich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Pod kątem skuteczności zostały przebadane także przez 3A Laboratori i Microbe Investigations. Wszystkie testy wykazały także, że są niedrażniące dermatologicznie, nieszkodliwe dla skóry i ciała oraz przyjazne dla środowiska.

Albini Group to pierwsza tak duża firma, która planuje wprowadzić antywirusową tkaninę do sprzedaży. Czy możemy się zatem spodziewać, że ViroFormula będzie dostępna dla indywidualnych konsumentów i antywirusowe koszule będzie można szyć także u nas? Jak tylko się o tym dowiemy, na pewno damy wam znać.

 

*HeiQ – szwajcarska marka produkująca i sprzedająca wykończenia tkanin i materiałów ochronnych.  Przedmiotem działalności jest przede wszystkim prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych z zakresu wyrobu tkanin funkcyjnych.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *