Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Kwi03

What3words, czyli ziemia w kwadratach

Zapewne wielu z Was nawigacja wyprowadziła kiedyś w pole i to dosłownie. Z pewnością nie raz musieliście nadłożyć drogi, by trafić do wybranego miejsca. Kosztowało to zapewne wiele nerwów, również tych, którzy na Was czekali. Co mają zrobić Ci, którzy adresu w ogóle nie mają? Okazuje się, że i na to znalazło się lekarstwo we współczesnym świecie.

Swój adres

Mieć swój adres to wcale nie takie oczywiste. Wbrew pozorom wciąż istnieje na świecie wiele miejsc, które swojego adresu nie mają lub ich lokalizacja jest trudna do znalezienia. Źródło wody na pustyni, miejsce wypadku, trudne do zlokalizowania wejście do Centrum Nauki Kopernik. W dotarciu na miejsce pomagają jedynie, a raczej przeszkadzają, skomplikowane współrzędne GPS. Trudno je zapamiętać i przekazać, co utrudnia oraz wydłuża czas dotarcia na miejsce. A bywa, że akurat TA lokalizacja jest w danej sytuacji na wagę złota, a czasem i życia.

w3w_marlon_lokalizacja

Kula z kwadratów

Czy to w ogóle możliwe? Według aplikacji what3words tak! Jej twórca, Brytyjczyk Chris Sheldrick wcale nie miał zamiaru podważać teorii o kształcie naszej planety. Chciał jedynie uprościć i usprawnić lokalizację wszystkich adresów i miejsc na ziemi, bo miał w tej materii złe doświadczenia (organizował koncerty w nietypowych miejscach, do których często zainteresowani nie potrafili trafić). Przy okazji całkowicie zrewolucjonizował sposób adresowania i pomógł całemu światu. W świecie „trzech słówek” – bo tak po polsku określa się tę aplikację – niepotrzebne są dane geograficzne ani mapy. Za pomocą trzech wyrazów można określić pozycję każdego i lokalizację wszystkiego. Jak to możliwe? Fenomen dobrego wynalazku tkwi zazwyczaj w prostocie. System what3words dzieli kulę ziemską na 57 bilionów kwadratów o wymiarach 3 m x 3 m. Każdy kwadrat ma inną nazwę, która została stworzona poprzez wykorzystanie 3 wyrazów pochodzących z puli 40 tysięcy wybranych słów. Taka baza pozwala na wygenerowanie 64 bilionów kombinacji! 

w3w_tu_jest_marlon

Co to oznacza w praktyce?

Dzięki unikalnym zestawieniom trzech słów uzyskujemy prosty, a zarazem bardzo dokładny (w przybliżeniu do 3 m) sposób adresowania. Każdą lokalizację można szybko, łatwo i jednoznacznie przekazać. Nie ma dwóch takich samych kombinacji, czyli nie ma dwóch takich samych adresów, co do tej pory wcale nie było takie rzadkie. Ale what3words to coś więcej. Ułatwia i usprawnia też określenie i znalezienie miejsca pobytu osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania, planowanie trasy oraz po prostu orientowanie się w swoim obecnym położeniu. Czy to w czasie spaceru, jazdy samochodem, transportem publicznym, na zatłoczonym stadionie, podczas górskiej wycieczki. „Trzy słówka” kochają też firmy, zwłaszcza transportowe.

w3w_marlon_koszule

Jak dotrzeć do w3w?

Popularność what3words wciąż rośnie, nagród dla jej wynalazcy przybywa, zwiększa się także liczba języków, w których możemy ją stosować. My jesteśmy już w gronie prawie 30 krajów, które mają swoją wersję językową tej apki. Mogą z niej korzystać wszyscy – za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej lub mapy online. Może ona również zostać wbudowana w dowolną inną aplikację, platformę lub witrynę za pomocą kilku linii kodu. Odpłatna jest jedynie dla firm, a jej cena zależy od ilości wykorzystywanych kwadratów.

w3w_marlon_koszule

Atrybut gentlemana

Dlaczego w ogóle piszemy o czymś innym niż koszule na miarę? Z what3words łączy nas zamiłowanie do upraszczania i szacunek dla czasu, który jest dziś towarem deficytowym. Jesteśmy zwolennikami nowych technologii, ułatwiających życie, ale też tradycjonalistami – cenimy punktualność. To naszym zdaniem jedna z najważniejszych cech gentlemana, zwłaszcza współczesnego. Choć mężczyzna z klasą zawsze znajdzie wyjście z podbramkowej sytuacji, warto sobie życie ułatwić i po prostu być wszędzie na czas, na przykład przy pomocy „trzech słówek”. A zaoszczędzone minuty wykorzystać np. na dokładne wyprasowanie koszuli.

 

PS. Jeśli będziecie chcieli zlokalizować nasze salony koszul na miarę w tej aplikacji – podpowiadamy: 

  • ///gumy.pogodna.stolarz – salon w Zielonej Górze, ul. Grottgera 1
  • ///lalka.kominy.przystanek – salon w Poznaniu, ul. Paderewskiego 8

Szkoda tylko, że nie mamy wpływu na dobór słów określających lokalizacje… Żeby pasowały do naszej branży musielibyśmy przenieść się w jedno z tych miejsc: 

w3w_koszule_na_miare_marlon

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *