Marlon Koszule na Facebook Marlon Koszule na Instagram

Blog

Kwi03

Wiosenne porządki w garderobie – inaczej niż zwykle

Zazwyczaj wiosenne słońce nie tylko dodaje energii, ale też sprawia, że czujemy się wyjątkowo zmotywowani do porządkowania naszej przestrzeni, w tym zawartości garderoby. Tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza, a obecna sytuacja narzuca wiele ograniczeń. Mimo to, a może właśnie dlatego warto teraz zainwestować trochę czasu w odkurzanie zawartości naszych szaf. Przyniesie to z całą pewnością wiele dobrego i to nie tylko nam.

Wpuść trochę powietrza

Na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę biorąc się za wiosenne porządki w męskiej garderobie? Ścisk w szafie nie sprzyja ani swobodnemu użytkowaniu ubrań, ani utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Nie gwarantuje także stylizacji na każdą okazję. Chyba każdy choć raz, mimo pełnej szafy rozkładał ręce, że nie ma co na siebie włożyć. Wiosenne porządki warto więc zacząć od opróżnienia szaf, komód i innych miejsc, w których przechowujemy odzież i ich gruntownego wysprzątania, a jeśli trzeba – drobnego odświeżenia, napraw lub np. wymiany wieszaków. Świeżą, czystą garderobę będzie przyjemniej na nowo zapełnić, a i ubraniom warto dać od czasu do czasu odetchnąć. 

Stan rzeczy

Kolejnym krokiem jest uważne przejrzenie całej zawartości garderoby. Tak, pochłania to trochę czasu, a obecnie wbrew pozorom nie wszyscy mają go nadmiar. Jeśli nawet twój grafik jest bardziej napięty niż zwykle – spokojnie, proces sprzątania możesz podzielić na kilka etapów i wykorzystać je jako odskocznię od pracy zawodowej czy innych zajęć. Jeśli to możliwe i masz na to ochotę, wykorzystaj obecność innych domowników, na pewno chętnie pomogą.

Gdy emocje biorą górę

Nawet w dobrze skompletowanej garderobie zawsze znajdzie się coś zbędnego. A to trzymany z sentymentu, ale rozpadający się i przypominający koniec lat 80. garnitur, koszula sprzed 20. kilo (lub plus), buty kupione pod wpływem impulsu, krawat w misie. Coś niemodnego, nieodpowiedniego rozmiaru, zniszczonego, w nietrafionym kolorze. Z dużym prawdopodobieństwem nie założysz już tych rzeczy, a jedyne co nie pozwala ci się ich pozbyć to emocje. Uwierz nam, poczucie przytłoczenia nadmiarem nienoszonych ubrań wcale nie jest lepsze! Oceń więc realnie ich potencjał, weź głęboki oddech i podejmij męskie decyzje. Jeśli mimo wszystko ci trudno, zacznij z drugiej strony. Odłóż najpierw te rzeczy, które na pewno zostawisz, bo często lub chętnie je nosisz, w których dobrze się czujesz i wyglądasz. Wszystkie za małe, za duże, zniszczone i w złym kolorze usuń, bez sentymentu. 

Odświeżenie

Zrobiło się luźniej? Wspaniale, ale to nie koniecznie znak, że trzeba udać się na zakupy. Z pewnością natomiast warto wykorzystać ten moment na odświeżenie tych ubrań, które zostają. Guzik przy koszuli wisi na włosku? – przyszyj go. Wypastuj buty, skórzane paski, ubrania powieś tak, by się nie gniotły. Poświęć trochę uwagi garniturom. Nawet jeśli nieco się przykurzyły, możesz je odświeżyć we własnym zakresie, niekoniecznie udając się od razu do pralni. Niech wiszą swobodnie, na wieszakach z szerokimi ramionami (trzymanie w pokrowcu zaburza cyrkulację powietrza). Kurz natomiast dobrze usunie szczotka z naturalnego włosia, a sprężystości i miękkości ściśniętym włóknom nada para z żelazka. Garniturom z wełny dobrze robi także wietrzenie. 

A co z rzeczami, których już nie potrzebujesz?

Bardzo często zatrzymujemy zbędne ubrania tylko dlatego, że nie wiemy co z nimi zrobić, a szkoda nam je tak po prostu wyrzucić. Zwłaszcza, jeśli są w dobrym stanie i dobrej jakości, a my zainwestowaliśmy w niemało. Tak wcale nie musi być. Pozbywanie się rzeczy nie oznacza, że musisz je wyrzucać, a wręcz jest to nieekologiczne! Warto pamiętać, że przemysł włókienniczy to jedna z najbardziej zaśmiecających produkcji, a najwięcej odpadów tekstylnych generują gospodarstwa domowe. Co zatem zrobić z niechcianymi elementami garderoby? Po prostu spróbuj dać im szansę. Możliwości jest naprawdę wiele. Podaruj komuś, kto ich potrzebuje, sprzedaj, wymień, przerób. Te zniszczone natomiast z otwartymi rękoma przyjmą choćby osoby szyjące legowiska dla zwierząt w schroniskach. 

Spraw sobie przyjemność

No dobrze, skoro już poświęciliśmy tyle energii i czasu na wysprzątanie naszej garderoby, czy nie możemy sobie pozwolić choć na małą nagrodę, zwłaszcza, że teraz mamy na nią miejsce? Jasne! Przyjrzyj się więc swoim potrzebom, ale przede wszystkim po prostu daj sobie prawo do przyjemności! Zwłaszcza teraz, gdy mierzymy się z trudami nowej rzeczywistości, warto sprawiać sobie radość na co dzień i na różne sposoby aplikować namiastki normalności. Tak bardzo tego potrzebujemy! Nawet jeśli obecnie pracujesz z domu, korzystaj ze swojej wyjściowej garderoby. Choć od czasu do czasu włóż koszulę, by zasiadając do pracy z kubkiem aromatycznej kawy poczuć się zmotywowanym do działania i pełnym pozytywnej energii. Ważnym elementem zdrowia, o które tak bardzo teraz walczymy, jest przecież nasza kondycja psychiczna. Zatroszczcie się o więc o siebie również w takim kontekście. 

A jeśli przed Tobą akurat ważna uroczystość lub i tak miałeś w planach zakup nowej koszuli – zrób to teraz. W tym trudnym dla wszystkich czasie zyskasz na tym nie tylko ty. Owszem, odświeżysz garderobę, sprawisz sobie przyjemność, ale również wesprzesz rodzimą markę, by mogła działać dalej, kiedy sytuacja się uspokoi. Mimo izolacji pamiętaj, że jesteśmy i choć z pewnymi ograniczeniami – działamy, by tworzyć dla ciebie idealnie dopasowane garnitury i koszule na miarę.  

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *